GOAL ZERO – Jak efektivně získat, uchovat a využít energii ze slunce, když jste mimo civilizaci?
Stát se to může snadno. Baterie mobilního telefonu se vám vybije v ten nejnevhodnější okamžik. A vy stojíte s pohaslým přístrojem uprostřed temné krajiny, bez navigace, bez kontaktu s okolím, bez světla, na hony vzdáleni nejbližší zásuvce. Teprve v takové situaci si možná uvědomíte, jak závislí na elektřině jste. Přitom je na Zemi pod Sluncem energie více než dost. Jen vědět, jak ji získat a efektivně využít.
Goal Zero je americká značka vyrábějící mobilní solární panely, powerbanky, powerpacky a svítilny. Tento patentovaný systém umožňuje na cestách získat, uchovat a využít energii ze Slunce.
Jak to funguje?
„Princip je jednoduchý: solární panely, které – v závislosti na velikosti – můžete připnout na batoh, postavit před stan, či namontovat na střechu auta, během slunných dní budou zpracovávat solární energii a převádět ji do připojené powerbanky. Nemusíte mít obavy z destruktivního kolísání napětí, powerbanky Goal Zero jsou konstruované přesně pro tyto účely. Z powerbanky či powerpacku pak večer dobijete mobilní telefon, baterii fotoaparátu, nebo na ně zapojíte lednici nebo také plicní ventilátor. Zkrátka získáte energii pro chvíle, kdy ji opravdu potřebujete. Ať už jste kdekoli,“ říká Filip Klofáč, ředitel distribuce Goal Zero pro Českou republiku a Slovensko, a dodává: „Samostatnou kategorií jsou pak svítilny Goal Zero, které získanou solární energii efektivně využívají, a navíc některé slouží samy jako powerpacky.“
Jaké jsou výhody systému Goal Zero?
Oproti tradičním a hojně používaným benzinovým generátorům má systém Goal Zero řadu výhod. Předně se jedná o maximálně ekologické získávání energie z tzv. obnovitelných zdrojů, bez produkce jakýchkoli výfukových zplodin a odpadů. Dále jsou solární panely a powerpacky vyrobeny z lehkých, ale zároveň velmi odolných materiálů. Lze je snadno přenášet (například zavěšené na batohu) a používat i v těch nejextrémnějších podmínkách, tzn. v mrazu, horku, vlhku. Nepotřebujete žádné doplňkové kabely ani jiné vybavení. Navíc oproti podobným solárním systémům probíhá nabíjení elektrických zařízení pomocí Goal Zero až dvakrát rychleji.
Pro koho je Goal Zero určené?
Systém Goal Zero zajišťuje dostatek elektrické energie v místech, kde obvykle není k dispozici. „Proto Goal Zero využijí především turisté, horolezci, ale také rybáři, lovci, motoristé, fotografové, ale i profesionální záchranáři. Zkrátka všichni, co často využívají elektrické přístroje mimo civilizaci bez možnosti dobíjení,“ říká Filip Klofáč. Výhody Goal Zero oceníte ale také během neočekávaných situací či dokonce živelných katastrof. „Neočekávaný výpadek elektrického proudu může mít v krajních případech až fatální následky. Představte si přírodní katastrofu, která vyřadí elektrickou síť ve městě a přestane fungovat osvětlení, navigace, či zařízení v nemocnicích. Proto je velmi vhodné být alespoň na nezbytně krátkou dobu energeticky soběstačný,“ doplňuje Filip Klofáč.
Jaké produkty Goal Zero nabízí?
Systém Goal Zero se skládá ze tří základních prvků: solárních panelů na sběr energie, powerbank a powerpacků na uskladnění energie a svítilen na využití energie. Produkty je ale možné rozdělit do dalších tří kategorií podle výkonnosti. Tzv. Compact – systém solárních panelů a powerbank vhodných pro dobíjení zařízení s malým příkonem, jako jsou mobilní telefony, fotoaparáty, MP3 přehrávače, čelovky apod. Patří sem například panely Nomad 7 Plus, powerbanky řady Flip či sety Guide 10 plus. Mid-size je kategorie pro přístroje se středním příkonem jako notebooky, kamery či tablety. Patří sem panely Nomad 14 Plus, či Nomad 28 Plus a powerbanky Sherpa 50, Venture 30 aj. Největší zařízení z kategorie Heavy-Duty, jako jsou například panely Boulder 50 či powerpacky Yeti 1400 Li pak napájejí spotřebiče jako televize, počítače, malé ledničky či ventilátory.
Zdroj: http://www.goalzero.cz/