Galerie Lázně Liberec: Světová galerie s lidskou tváří
Galerie lázně Liberec
Liberec má hodně lákadel. Jedním z těch, které byste rozhodně neměli vynechat, je oblastní galerie. Již samotná budova, ve které se galerie nachází je impozantní. Bývalé městské lázně byly s citem a vkusem přeměněny ve výstavní prostory světového formátu. Ne nadarmo také autoři rekonstrukce získaly prestižní ocenění GRAND PRIX ARCHITEKTŮ pro rok 2014. Naleznete zde propojení původních prvků s moderní částí, která byla přistavena během rekonstrukce.
Muzeum s lidskou tváří!
Muzeum je velmi přívětivé a myslí na celé rodiny. Pro děti jsou tu interaktivní zábavné expozice a dílničky, je možné zapůjčení veselých vozíčků, pro starší lidi či znavené turisty je zde možnost půjčení přenosných židliček, ze kterých můžete v klidu nasávat zdejší uměleckou atmosféru.
Stálé expozice jsou zde rozděleny na čtyři části.
České umění 20. století
Nejrozsáhlejší je sbírka Českého umění 20. století. Stálá expozice je koncipovaná v chronologickém sledu od přelomu 19. a 20. století po osmdesátá léta 20. století. Z prostorových důvodů jsou vystavené jen nejhlavnější etapy vývoje českého moderního umění. Regionální umění prezentuje současnou krajinomalbu Jiřího Dostála a obrazy rozvíjející styl a existencialistický životní názor nové figurace – Václav Benda, Rostislav Zárybnický. Celou kolekci provázejí ukázky sochařských děl. Kromě děl Evy Kmentové a Zdeňka Palcra zde nalezneme plastiky Bedřicha Stefana, Hany Wichterlové, Dalibora Chatrného, Karla Nepraše a dalších.
Francouzské malířství 19. století
Součástí odkazu Heinricha von Liebiega bylo také třicetdva olejomaleb a pět akvarelů francouzské krajinomalby 19. století. Stálá expozice představuje díla příslušníků tzv. barbizonské školy a kolekci deseti obrazů Eugèna Boudina. Název barbizonská škola byl vybrán podle francouzského města Barbizon, ležícího padesát kilometrů jihovýchodně od Paříže. Ve třicátých letech 19. století se zde usadila skupina krajinářů, jež se v prostředí fontainebleauského lesa snažila o nové chápaní přírody ve výtvarném umění.
Německé a rakouské malířství 19. století
Základ této kolekce tvoří odkaz velkopodnikatele Heinricha von Liebiega (1839–1904), velkorysého mecenáše, sběratele a člena čestného kuratoria Severočeského průmyslového muzea. Tato ojedinělá soukromá sbírka byla v průběhu let rozšířena o akvizice města Liberec (z prostředků Liebiegova fondu), libereckého muzea a od roku 1953 také Oblastní galerie v Liberci.
Nizozemské malířství 16.-18. století
Liberecká sbírka tzv. “malých mistrů” (narozdíl od “velkých”, jako byli například Rembrandt van Rijn nebo Jan Vermeer) se konstituovala až v šedesátých letech 20. století zásluhou tehdejší ředitelky galerie PhDr. Hany Seifertové. Výjimku tvoří vzácné zátiší Jana Davidsz de Heema z odkazu velkoprůmyslníka Heinricha von Liebiega. Několik obrazů bylo zakoupeno také v posledních patnácti letech díky finančním prostředkům ze speciálních fondů Ministerstva kultury České republiky.
Kromě stálých expozic muzeum pořádá řadu výstav a doprovodných programů.
Odpočinout si můžete v příjemné moderní galerijní kavárně a načerpat tak síly na další z řady zajímavostí, které město Liberec nabízí.
Oblastní galerie Liberec
Masarykova 723/14460 01 Liberec
Vstupné:
Cena: 80 Kč
Snížená cena: 40 Kč
Každý čtvrtek vstup zdarma