Kam na výlet:Slovácko, Bílé Karpaty a okolí Vyškovce+tradiční recept na Kyselici

Při nedávném zimním výletě..

Bílé Karpaty tip na výlet na obrázku zasněžené hory Bílých Karpatdo mé oblíbené destinace na pomezí Česko-Slovenska jsem se na sněžnicích dostal do míst, která mi velice silně připomínají Ukrajinu. Je to kraj, kde končí silnice a pokračují jen nádherné hory s překrásnými výhledy, východně na Slovensko a severně k Beskydům. Lidé jsou zde přátelští, slovo Praha nebo Brno zde zní jako pro nás New York nebo Paříž a vy si skutečně odpočinete od shonu běžného života.
Zasněžené domy vesnice Bílých Karpat s koňmiV tomto kraji se lidé ještě nedávno živili zemědělstvím, chovali dobytek a v podhorských oblastech pěstovali obilí a brambory. Základem jejich stravy byly produkty, které si sami vypěstovali, převažovaly zde brambory, pokrmy z mouky, vepřové, jehněčí, hovězí maso a drůbež.
V zimních měsících byli lidé často na několik týdnů odříznuti od okolního světa. A ještě v 80tých letech minulého století zde lidé odhazovali ručně lopatami sníh, aby mohl přijet autobus a odvézt děti do školy a rodiče do práce. Na přelomu 19tého a 20tého století zde byli osadníci odříznuti od světa i několik týdnů.
Bílé Karpaty tip na výlet-krajina Zajímavostí regionu je značka „Tradice Bílých Karpat“, která je první přeshraniční značkou ve střední Evropě a jsou jí označeny produkty jak na moravské, tak na slovenské straně Chráněné krajinné oblasti Bílé-Biele Karpaty. Držitelem této značky je ve Vyškovci pan Lubomír Karlík, který produkuje jehněčí maso a sušené ovoce v bio kvalitě.
Na závěr mého krátkého putování přidám recept na místní tradiční specialitu na kterou zde narazíte na každém rohu a bylo by hříchem ji neochutnat. Jedná se o tradiční kyselicu, která se zde vaří na mnoho způsobů a tento recept jsem získal od šéfkuchaře z Horské chaty Vyškovec pana Fantiška Juráska.( více o chatě zde).

Pro gastrovylety.cz Daniel Krysl

Recept: Slovácká Kyselica

Suroviny:

  • Bílé kysané zelí
  • Kopr
  • Klobása
  • Šunka
  • Sůl
  • Cukr
  • Mouka hladká
  • Sladká smetana
  • Mléko

Postup:
Dáme vařit zelí, přidáme kopr, klobásu a šunku a necháme vařit dokud zelí nezměkne. Do mléka vsypeme hladkou mouku, rozmícháme a vlijeme do polévky. Necháme dalších 20 minut provařit a dochutíme cukrem a soli. Nakonec zjemníme chuť sladkou smetanou.
Případně přidáme sladkou papriku

Přejeme Vám dobrou chuť!

Fotogalerie:

Líbil se Vám náš článek?