Průvodce alternativními styly stravování
Průvodce alternativními styly stravování
Důvodů, proč se lidé začnou stravovat alternativně, je hodně. Ale jedno mívají společné – cílem je dosažení rovnováhy v souladu s přírodními zákony. Motivy bývají i ekologické či náboženské, třeba Židé nesmějí jíst vepřové maso, v Indii je zase posvátná kráva, proto tam nejedí hovězí a telecí. Častou příčinou jsou také zdravotní potíže, zejména chronického charakteru, nebo závažné nemoci (rakovina aj.).
Různé formy odlišného stravování bývají oblíbené během dospívání. Přechod k těmto alternativám totiž vyjadřuje protest proti všemu tradičnímu. Mezi nejčastější způsoby alternativního stravování patří různé formy vegetariánství, makrobiotika, stravování podle čínské medicíny nebo ajurvédy.
[caption id=”attachment_5862″ align=”alignright” width=”136″] PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.[/caption]
„Výhody alternativních způsobů jsou nepopiratelné, ovšem za předpokladu, že se nejedná o extrémní způsoby výživy s velmi omezeným výběrem potravin. Hodně záleží na tom, jaké potraviny člověk konzumuje a které ve svém jídelníčku vynechává,“ objasňuje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu Bílé plus. Strava se zpravidla vyznačuje dostatkem vlákniny, nízkým obsahem tuku a cholesterolu, dostatečným příjmem některých vitaminů – např. B1, C, E, beta-karotenu, kyseliny listové a minerálních látek (např. hořčíku a draslíku). Oproti tomu bývá v malém množství zastoupen sodík.
„Velký důraz se klade na sezónnost a výběr potravin podle jednotlivých ročních období, tepelnou úpravu, vyváženost v použití koření a chutí, pomalé jedení a důkladné žvýkání apod.“
Alternativa – nejen jídlo, ale celkové nastavení člověka..
alternativní stravování je však pouze částí životního stylu. Důležitý je celkový přístup k životu – snaha o vnitřní rovnováhu, meditace, relaxace, pravidelné cvičení, samozřejmě umírněná konzumace alkoholu, nekouření a další.
„Jedná se o životní filozofii. Principem je vnímání člověka jako celku – rovnováha totiž znamená rovnováhu těla, duše, mysli v souladu s vesmírem, se kterým tvoříme jeden velký celek. Každý máme v sobě mikrokosmos spojený s makrokosmem kolem nás. Protiklady léčí, podobné zvyšuje podobné, protože vesmír je koexistencí protikladných vlastností,“ upřesňuje odbornice.Ačkoli myšlenka zůstává stejná, jednotlivé interpretace se liší. Např. čínská medicína vycházející z buddhistického zenismu považuje za základ života harmonii mužského a ženského principu, energií jin a jang. Ajurvéda považuje za základ vesmíru 5 prvků (prostor, vzduch, oheň, vodu, zemi).
„U čínské medicíny i ajurvédy se setkáme s dělením lidí do slupin podle převažujícího elementu, jehož projevem je typické vzezření, chování a sklon k nemocem. Na základě toho jsou i děleny potraviny, doporučena je i jejich tepelná úprava. Třeba v čínské medicíně se podle tepelného účinku na organismus rozeznávají potraviny horké, teplé, neutrální, osvěžující a chladné.“
Tolerance na laktózu díky domestikaci zvířat..
V alternativních způsobech stravování se často setkáváme s požadavkem vyloučení mléka a mléčných výrobků. Argumenty proti mléku a mléčným výrobkům jsou poměrně chabé. Navíc umírněné směry – ajurvéda, lakto-ovo-vegetariánství – naopak považují mléko a mléčné výrobky za velmi prospěšné. V čínském jídelníčku se mléko a mléčné výrobky konzumují také, ale Asie patří mezi místa s vysokým výskytem laktózové intolerance (až 98 % populace).
Pokles aktivity laktázy (enzymu, který štěpí mléčný cukr laktózu na glukózu a galaktózu) je přirozeně naprogramován od druhého roku života. Nicméně konzumace mléka a mléčných výrobků se ukázala pro člověka jako velmi výhodná, zejména s ohledem na vysoký obsah plnohodnotných bílkovin.Začátek genetické mutace, tedy možnost zachovat vysokou aktivitu laktázy i v dospělém věku, je datována do doby před 10 000 lety. V této době začínali někteří lidé domestikovat zvířata, chovali je k dalšímu užitku, i za účelem produkce mléka.
„S pravidelnou konzumací mléka a mléčných výrobků se postupně začala zvyšovat schopnost produkovat laktázu i v dospělosti, přičemž možnost štěpit laktózu začala být přenášena do dalších generací. V asijských zemích však tato potřeba nebyla tak silná, protože jako vydatný zdroj bílkovin sloužily luštěniny – převážně sója, která se v porovnání s jinými luštěninami vyznačuje vysokým obsahem relativně plnohodnotných bílkovin, a samozřejmě ryby,“ vysvětluje paní doktorka.
Sója nemusí být vhodným řešením..
Někteří zastánci alternativních směrů však odmítají i vědecky podložené důkazy, mají svou pravdu. Kromě toho úplné dodržování např. stravy podle čínské medicíny nemusí být vůbec jednoduché.„Z dosažení rovnováhy mezi jin a jang je zapotřebí řady speciálních surovin, koření a způsobů tepelné úpravy. Také nejsme adaptováni na vysoký příjem sóji, což může být rizikové u mužů – sója je zdrojem fytoesterogenů, tedy látek podobných ženským pohlavním hormonům – a dále u osob s nádory, které jsou hormonálně podmíněny – rakovina prsu a prostaty. Sójové bílkoviny jsou navíc silně alergenní, proto tyto náhražky nejsou vhodné pro všechny osoby alergické na bílkoviny živočišných mlék, neboť sója jim může vadit podobně jako mléko.“
Pozor – železo či vápník se lépe vstřebává ze zdrojů živočišných..
Extrémně restriktivní diety – makrobiotické a veganské – nelze doporučit v období do konce 2. roku života z důvodů možné proteino-kalorické malnutrice a růstové a psychomotorické retardace.
„U extrémnějších forem alternativního stravování se setkáváme s nedostatečným příjmem železa, vápníku vitaminu D, B12 a B2 (riboflavinu). Některé důležité látky, jako jsou železo a vápník, se z rostlinné stravy vstřebávají do těla podstatně hůře než z živočišných potravin,“ dodává PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu Bílé plus.
Alternativní stravování a pohled na svět může být v dnešní konzumní společnosti velmi přínosný, ale je důležité jednotlivé potraviny správně kombinovat a přijímat v dostatečném množství. Potraviny rostlinného původu neobsahují plnohodnotné bílkoviny, avšak je nutné zajistit dostatečnou pestrost a kombinaci jednotlivých rostlinných potravin (např. luštěniny + obiloviny, obiloviny + ořechy). Důležitá je i znalost výživy a otevřené oči, aby člověk nepřestal vnímat vědecky podložená fakta.
Recepty
Přemýšlíte, jak v létě zchladit žízeň nejen sobě, ale i dětem? Přinášíme vám proto s projektem na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus několik jednoduchých, ale zároveň nápaditých receptů na letní drinky, jejichž základem je mléko, tvaroh, ricotta, zakysaná smetana a další produkty z mléka.Více zde.
Naučte děti pít mléko!
Chcete to nejlepší pro své děti? Naučte je pít mléko! Pro naprostou většinu lidí našeho etnického původu je konzumace mléka a mléčných výrobků mimořádně prospěšná nejen s ohledem na obecné výživové dopady, ale dokonce i na funkci imunitního systému. Více zde.