Český Krumlov jako Znojmo nebo Mikulov?

Na Tramínu se poprvé urodila réva

Český Krumlov pohled na město k článku o BIO víno z Českého KrumlovaHistoricky první sklizeň panenské úrody vinné révy z vinice Na Tramínu v českokrumlovské klášterní zahradě se odehrála v pátek 22. září 2017. Znovuzrození tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově před třemi roky odstartovali zakladatelé Festivalu vína Český Krumlov. Ti   tehdy v klášterní zahradě vysadili prvních 50 hlav hybridní odrůdy Solaris.

Krumlovští vinaři při práci Na Tramínu vycházejí z principu biovinařství. „Snažíme se o co nejšetrnější přístup, bez použití radikálních chemických prostředků,“ komentuje Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov. „Věříme, že tato snaha se projeví na kvalitě úrody a získáme tak odpovídající surovinu pro vynikající výsledný produkt – českokrumlovský Solaris. Byla radost sledovat, jak naše vinička prospívá, jak rostou první hrozny. Letos očekáváme, že sklidíme zhruba padesát kilogramů Solarisu“.

Ochutnejte BIO víno
PROČ PÍT BIO VÍNO?

Kvalitní červené víno v BIO kvalitěNapříklad proto, že obsahuje daleko méně siřičitanů, na které jsou někteří lidé přecitlivělí. Tato přecitlivělost se projevuje mimo jiné i bolestí hlavy. Zkuste si dát bio víno – třeba vyřeší Vaše ranní bolesti hlavy po oslavě!
Navíc pokud zadáte tento kód 9NFHJDCD pro naše čtenáře, máte při objednávce nad 1000,-kč dopravu zdarma! Do obchodu

Panenská sklizeň je v životě každého vinohradu jedinečný, neopakovatelný svátek, který je vždy spojen s malou slavností jak v okamžiku sběru, tak uvedení vína do světa. „Vína z panenské sklizně patří v archivech vinařů k nejzajímavějším raritám a v řadě vinařství se k panenské sklizni vytváří i tzv. pamětní kniha, která je součástí stabilizace tradic“, říká Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu – druhý z krumlovských vinařských nadšenců, kteří se o obnovenou vinici starají. Očekává se, že letošní panenská úroda by mohla naplnit až 50 lahví. Pro budoucí krumlovské víno jsou již rok připraveny etikety. Na jejich vzniku se podíleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově. „Chtěli jsme, aby budoucí víno z krumlovských viniček neslo svou vlastní etiketu, jejíž návrh vznikne přímo v místě, kde víno dozrávalo, proto jsme v loňském roce nabídli studentům možnost kreativně se vyjádřit,“ vysvětluje Miroslav Reitinger.

Už nedávné měření moštoměrem na vinici na Tramínu slibovalo vydařenou úrodu a dávalo tušit, že cukernatost se přiblíží až úrovni pozdního sběru. Měření v den sběru tento vynikající výsledek potvrdilo a krumlovští vinaři mohli oznámit, že první panenská úroda krumlovského Solarisu má 21 stupňů. Poctivá péče zakladatelů Festivalu vína Český Krumlov o zdejší vinice se tak určitě vyplatila. Panenská úroda na místních svazích je současně tou nejpřesvědčivější pozvánkou na vinařský Festival. Své hosty přivítá v posledních zářijových dnech a o zábavu a skvělé vinařské zážitky nepochybně nebude nouze.

                                                                                                                           Miroslav Navara (dle TZ)

Líbil se Vám náš článek?