Čilý ruch v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy
Muzeum se podílí na kulturním životě, dokumentaci a archivaci Středočeského kraje, proto tu probíhají akce, spjaté nejen s historií města, ale i širokého okolí. Přirozeně dominuje historie těžby zlata, nechybějí však ani odkazy významných osobností, ani kultura ve formě koncertů, besed, akademií, výstav, atd. – ať už jde o stálé expozice, či akce jednorázové. Zvláštností, danou geograficky (Posázaví jako rodiště trampingu), je trvalá pozornost, věnovaná zde tomuto ryze českému jevu. O nedávných, ale i nadcházejících dnech muzea hovoříme s jeho ředitelkou, PhDr. Šárkou Juřinovou.
Co se v Regionálním muzeu loni nejvíce podařilo?
„Nejspíš otevření expozice, nazvané Tramping stále žije. Přilákala množství nových návštěvníků, zejména trampů. To umožnilo navázání hlubší spolupráce s trampskou komunitou. Kromě tradičního každoročního Muzejního potlachu, několika bohatě navštívených vernisáží a průběžného obohacování stálé expozice jsme loni založili databázi trampských kronik, kterou budeme postupně digitalizovat, aby ji „neodnesl čas“. Další novinkou je muzejní čtvrtletník Kočka muzejní, kde neformálně informujeme o interním životě muzea a nadcházejících akcích. Minulou sezonu považuji za velmi zdařilou. Uspořádali jsme řadu kulturních akcí – divadla, koncerty, akce pro děti atd., celkově se nám podařilo dosáhnout rekordní návštěvnosti přes 30 000 osob“.
Na co se můžeme těšit v Regionálním muzeu letos?
„Řadu výstav jsme sjednotili pod základní moto: Fotorok v muzeu. Letošní muzejní noc (15. 6.) nezapře orientaci na tramping – zazní trampská hudba, umožníme stanování na našem nádvoří, proběhnou besedy o trampských kronikách a letité literární soutěži s trampskou tématikou – Trapsavec. S předstihem – od 1. 6. otevřeme výstavu k 50. výročí vzniku této soutěže. Nepolevíme ani v bohatém kulturním programu na letní sezonu – v červnu se opět sjede trampstvo na tradiční Muzejní potlach, na naší divadelní scéně uvedeme hru o Petru Brandlovi, hudební nadšence uspokojí koncerty skupin KLÍČ a ABBA revival. Nejbližší koncert odezní už 16. března, kdy především trampskému publiku zahrají Paběrky Marko Čermáka, populárního bendžisty Greenhornů Honzy Vyčítala.“
Co považujete za hlavní atraktivity programu na rok 2024?
„U nás si najde každý to své – podle času, zájmů a zálib. Ovšem největším magnetem podle mého názoru bude otevření revitalizované expozice ZLATO. Jílovský zlatonosný revír patří k historicky nejvýznamnějším areálům těžby zlata nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Zlato se tu těžilo od 13. století až do roku 1968. Samo sídlo našeho muzea – dům Mince, kde před staletími sídlil Královský horní úřad, zprostředkovává autentický zážitek. Modernizovaná stálá expozice zlata umožní návštěvníkům nahlédnout na vzácný kov u nás i ve světě z mnoha úhlů. Scénicky osvětlené vitríny budou vsazeny do „skalních útvarů“. V nich jsou umístěny vzorky zlata nejen z jílovského revíru, ale i ze světových lokalit jako např. Madagaskaru, Namibie, Peru, Austrálie, Bolívie, Rumunska, apod. Spatříme vzorek z Irska, přírodou zformovaný do tvaru mořského koníka, tzv. elektru (přírodně se vyskytující slitinu stříbra a zlata) i repliku největšího nugetu zlata na světě (97 kg) nalezeného v Austrálii v roce 1869. Stěnou „masivu“ povede tzv. dětská linka s okénky a záklopkami, kryjícími překvapení – např. haptický prvek valounku, pavouka, otisk trilobita či jiné zkameněliny atd. Seznamujeme i s dobovými těžebními stroji, vývojem těžby, sbírkou minerálů, či modelem hornické krajiny. Zdrojem poučení i zábavy bude databáze – encyklopedie těžby zlata – na dotykové LCD, jejíž menu nabídne i hru – kvíz, či skládačku pro mladší a malé. Hlavní reprezentativní prostor – „Zlato pro korunu“ – je věnován těžbě za Lucemburků a vazbě místního zlata na korunovační klenoty. Základním scénickým prvkem zde bude zlatý interiér Kaple sv. kříže z hradu Karlštejn. Expozice končí v místnosti nazvané „Klenotnice“. Ukazuje mnohostranné uplatnění zlata v našem životě – od šperků až po elektroniku. Na závěr může nejen dětský návštěvník objevit a odnést si „zlatý“ valounek, či potěžkat zlatou cihlu. Koncem letošního června tak otevřeme moderní instalaci, která interaktivní, vrstevnatou podívanou osloví návštěvníky všech věkových kategorií, včetně těch, kteří u nás již dříve byli“…
Za rozhovor poděkoval Miroslav Navara