Med – zázračný lék přírody- vše o medu na www.gastrovylety.cz
Přírodní antibiotikum, vyrobené včeličkami
Med opravdu není jed…
musím se přiznat že můj vztah k medu nebyl nikdy moc vřelý, což i dokládá mé osobní synonymum pro med a tím je jed. Při představě chleba s máslem a medem mi vždy naskakovala husí kůže. To se ale pomalu mění a to i díky návštěvě včelí farmy v Rokytníku, která mě inspirovala k napsání tohoto článku. A jak tak zabředám do medových končin, zjišťuji že tento dar pilných včeliček mám vlastně rád.
Není med, jako med…
to že existuje med luční a lesní, to jsem věděl, ale že existuje pohankový nebo malinový to mě celkem překvapilo. podívejme se tedy na jednotlivé medy zvlášť:
Med lesní květový
Je králem chuti medu, včeličky ho sbírají z takzvané medové rosy vylučované mšicemi nejčastěji ze smrku, javoru jedle a dubu. Obsahuje velké množství minerálních látek a aminokyselin. Obsahuje biologicky aktivní železo posilující imunitu organizmu.Má kořeněnou vůni a lahodnou chuť. Pomáhá při potížích s dýcháním, potížích s horními cestami dýchacími. Podporuje léčbu rematických onemocnění, hojení kůže a působí antistresově.
Med luční
Pochází z nektaru planě a divoce rostoucích bylin nesečených horských luk a trvalých travních porostů.Má světlejší barvu a je čistě květový.
Med lipový
Je znalci medu velmi uznáván pro své silné aroma připomínající rozkvetlo lípu. V malém množství obsahuje mentol. Působí uklidňujícím dojmem, usnadňuje vykašlávání, pocení, má protizánětlivý účinek. Používá se při léčbě akutních i chronických onemocněních horních cest dýchacích, zánětech krku, nosních dutin, průdušek a angíny. Díky vysoce účinným antibiotickým látkám se používá také k léčení močových cest, revmatických chorob a neurózy. Je vhodný do bylinkových čajů či jogurtu, jako prevence nachlazení v zimních měsících.
Med javorový
Má typickou světlejší barvu, obsahuje pouze jednoduché cukry, které jsou organizmem snadno zpracovány a potřebná energie je rychle dodána do těla.Javorový med je vhodný zejména pro boj s alergickými nemocemi, protože obsahuje dostatek pylu, který působí jako antigeny. Pro svou schopnost rychlého dodání energie je vhodný při zvýšené fyzické práci či sportu, aby jste získané cukry efektivně proměnili v energii a neukládal se ve formě tuků.
Med malinový
Je sbírán včeličkami na lesních pasekách z květů lesních malin. Je velmi lahodné chuti a je přezdíván jako “přítel srdce ” pro své rychlé povzbuzující a podpůrné účinky především proti chronické únavě a poklesům výkonnosti.Pro svou velmi jemnou chuť a lehkou stravitelnost je zvláště vhodný pro děti. Je hojně využíván sportovci jako povolený doping, výborný je také do čajů proti nachlazení a nebo jako přírodní náhrada řepného cukru.
Med pohankový
je jedním z nejzdravějších medů vůbec. Obsahuje dostatek dobře vstřebatelného hořčíku a také má vysoký obsah rutinu, který způsobuje rozšiřování a čištění cév. Rutin v medu je lidským organismem výborně vstřebáván. Osvědčil se také v léčbě křečových žil, kardio-vaskulárního systému, cévních chorob, nemocí jater a ledvin, oslabení zraku, sluchu a paměti. Doporučuje se i při dietách při léčbě rakoviny. Nehodí se do čajů pro své aroma, ale je vhodný jako přírodní sladidlo do cereálních (pohankových) kaší nebo čistě jako jedna lžička navečer před spánkem. Pro své aroma je někdy nazýván také medem venkovským, a je pravda že na jeho chuť si člověk musí zvyknout.
A co alergie?
Včeličky sami o sobě neútočí (narozdíl od vos a sršňů), své žihadlo používají pouze v případě nebezpečí.Včela dokáže všechny nevhodné látky nasbírané při opilování rostlin (pesticidy a jiné chemikálie) „přefiltrovat” ze svého těla do jedového váčku. Tyto látky následně způsobují alergické reakce a ne jed samotný.
První pomoc při alergické reakci na bodnutí včely…
na to a na vše o včelím jedu jsme se zeptali farmaceutky Petry Heřmánkové:
“Včelí jed Apitoxin je uložen v jedových váčkách. Po napadení je vylučován žihadlem, na kterém jsou vratizoubky. Jedová žláza obsahuje cca 0,3 mg jedu. Jed se skládá z histaminu což spůsobuje svědění a pálení. Další látkou je kyselina mravenčí, toxické polypeptidy, melitin (bílkovina složená z 26 aminokyselin). Melitin poškozuje krevní elementy. Další polypeptid je apamin (bílkovina složená z 16 aminokyselin) což je neurotoxin. Enzymy obsažené jsou hyaluronidáza (usnadní pronikání jedu do organismu) a fosfolipáza A, která poškozuje buňky”.
Využití včelího jedu: revmatické onemocnění, neuralgie v podobě mastí, emulzí anebo injekcí.
První pomoc při bodnutí:
Odstranit žihadlo a postižené místo chladit. Je možné aplikovat octanovou mast, fenistil gel obsahující antihistaminikum, Dapis gel, cibuli anebo med. V případě silného bušení srdce, velkého otoku, nevolnosti, dušnosti a zvracení podáváme ihned celkové antihistaminukum (např. Zodac, Zyrtec). Alergik by měl být vybaven adrenalinovým perem. Při zhoršení potíží voláme rychlou záchrannou službu 155 nebo 112.
Pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka a Petra Heřmánková KAM DÁL:
[caption id=”attachment_1282″ align=”aligncenter” width=”150″] Udělejte si výlety po českých farmách,bavte se, poznávejte a ochutnávejte Česko[/caption]