Německo zaznamenává vzestup turistické návštěvnosti.
Vhodný směr pro dovolenou
Češi v minulosti Německo užívali při svých cestách na dovolenou spíše jako zemi tranzitní. To se však již po řadu let výrazně mění a vlast našich západních sousedů se stává destinací cílovou. Bilance loňského roku podle informací Německé centrály cestovního ruchu (DZT) ukazuje, že výsledky dosáhly úrovně roku 2012. Po dvou letech propadu vinou covidové pandemie se tak postupně stabilizuje stoupající trend. V celoevropském srovnání v oblasti příjezdové turistiky zaujalo Německo druhé místo za prvním Španělskem. Na tomto úspěchu se důstojně podílejí i čeští turisté. V průběhu minulého roku do Německa vyrazilo více než půl milionu našich občanů, kteří tu uskutečnili více než 1,2 milionu noclehů.
Německé kompetentní orgány tamní cestovní ruch spravují s promyšlenou strategií. Jak si uvědomují, jde o vítaný zdroj příjmů, vyžadující minimum spotřebního materiálu, generující hlavně finanční hotovost a poskytující přímo i nepřímo zaměstnání milionům občanů. Současně dbají na to, aby i nevelké množství škodlivého dopadu na životní prostředí bylo omezeno na dosažitelné minimum. Čeští návštěvníci se co do množství zařadili mezi patnáct hlavních zdrojových zemí, tedy zemí, odkud přijíždí a v registrovaných ubytovacích zařízeních se ubytovává nejvíce turistů.
Paní Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva DZT současnou situaci komentuje: „V prvních dvou letech pandemie dávalo mnoho cestovatelů po celém světě přednost návštěvě vlastní země. V roce 2022 již pozorujeme výrazné oživení zahraničních cest z Evropy a USA, na kterém se podílel i německý příjezdový cestovní ruch. V roce 2023 poptávka nadále roste ve všech regionech světa. Díky digitálním inovacím a zaměření na udržitelnější cestovní ruch budeme v roce 2023 dále rozšiřovat konkurenceschopnost Německa jako turistické země. Tuto strategii vnímají pozitivně zákazníci i mezinárodní cestovní kanceláře.”
Německá turistická centrála navíc vychází zahraničním turistům v mnohém vstříc. V minulém roce například v České republice zahájila spolupráci s Českými drahami, spolupořádala informativní cesty influencerů do Braniborska, Drážďan a Lipska. Navíc otevřela úspěšnou webovou stránku www.rajzujeme.cz, kterou už navštívilo více než 60 tisíc návštěvníků. Výběr zahraničním zájemcům výrazně usnadňuje nově nabízených osm specializovaných turistických tras po Německu. Při jejich koncepci bylo pamatováno na to, aby se v každé z nich bylo možno setkat s některou z památek, zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nechybějí atraktivity, obsahující zcela neotřelé zážitky. Například první trasa seznamuje s kulturní „recyklaci“ industriálních památek. Pod názvem „Energie a estetika“ hostitelé představují industriální architekturu předminulého i minulého století, v současnosti sloužící zejména kulturním aktivitám.
Druhý projekt s názvem „Divoká příroda a knížecí zahrady“ provází cestovatele po německých přírodních zajímavostech a jako bonus po blízkých zámeckých objektech. Třetí trasa s názvem „Po stopách Římanů a rytířů“ nese přízvisko „rodinná“, neb zaujme přednostně rodiny s dětmi. Láká zejména tím, že kopíruje německé veletoky s možností romantického cestování komfortními turistickými říčními plavidly a několikrát kříží tzv. Limes. Jde o pozůstatky obranných valů a hradeb, jež ve své době vybudovali Římané, aby zamezili pronikání germánských kmenů na tato území. Překvapí, že v místech, kde bývaly brány těchto opevnění, vyrostly později dnešní velké metropole jako Kolín nad Rýnem, Koblenz, nebo Frankfurt nad Mohanem. Mimořádně atraktivní je pobřežní trasa s názvem „Hansovní města a moře“. Přiláká nejen milovníky památek, ale i mořských vln a jídelníčku plného ryb a mořských plodů. Vede od Hamburku, přes Lübeck, Rostock až do Stralsundu. Pátá – kulturní trasa s názvem „Mnoho podob romantismu“ míří do měst se středověkou minulostí, jako je například Würzburk, Norimberk a Bamberk, tedy do míst, kde nechybí ani česká historická stopa. Komplexní odpočinek nám nabízejí malebné lokality, obklopené přírodou, jako Baden Baden, Füssen nebo půvabné město na břehu jezera, pro nás spojené s tragickou událostí našich dějin – Kostnice (Konstanz). Cestování časem od doby kamenné až po budoucnost se snaží zprostředkovat trasa sedmá, vedoucí z Mnichova, přes Ulm, Darmstadt, Mainz, Kassel až do Hildensheimu. Také zde objevíme již zmíněný Limes, navíc pak archeoparky a repliku starověkého obydlí, stojícího na kůlech ve vodě jezera. Osmá trasa sleduje témata duchovní – tedy náboženská zastavení u židovských synagog, či památek křesťanské reformace a katolické reakce na ni.
Osm originálních itinerářů nám zajisté poskytuje velmi slušný výběr. Nicméně – kdybychom si i přesto nevybrali, k dispozici nám zůstává nepřeberné množství dalších možností. Mezi ně patří např. 350 lokalit lázeňských, 130 přírodních parků a biorezervací, či 13 vinařských regionů. Pohybovat se za nimi můžeme – kromě automobilu, vlaku, či autobusu i po některých z celkem 300 tisíc kilometrů turistických značených cest, popř. 76 tisíc kilometrů cyklotras. Uspokojivá nabídka, není-liž pravda?
Miroslav Navara