Rozhovor s Monikou Kopřivovou o unikátních dárcích pro seniory
Monika Kopřivová je maminkou 3 dětí, zakladatelkou obchodu s dárky pro prarodiče Babičkářství, autorkou vzpomínkových knížek „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“, „Nejmilejšího kalendáře pro babičku a dědu“, knížky „Babičce s láskou“ a řady dalších dárků pro babičky a dědečky. Vždy hledá možnosti, jak podpořit komunikaci mezi mladšími členy a starší generací. Dárky, které vymýšlí a vytváří, mají být příležitostí, jak spolu trávit společně čas a jak si dát navzájem vědět, že nám na ostatních záleží.
Dokázala byste říct, jak se mění zájmy seniorů? Z hlediska nákupů dárků u vás na webu? Máte nějaký žebříček dárků (kategorií), které dárky jsou nejžádanější nebo co senioři (ti co jim to darují) upřednostňují?
Když jsem před několika lety psala knížky „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“, vpisovatelné knížky, které umožňují prarodičům zaznamenávat vzpomínky od dětství až po současnost, hledala jsem místo, kde se dají dárky pro seniory pořídit. Žádné takové jsem však nenašla, a to byl také jeden z impulsů k založení Babičkářství. Babičkářství je portál, kde najdete hezké a smysluplné pro babičky a dědečky.
Při výběru dárků pro Babičkářství jsem vycházela ze skutečných potřeb seniorů a k mým knížkám našla další dárky, které pomohou babičkám a dědečkům zlepšit kvalitu života. Svůj obchod neustále rozvíjím a zlepšuji a hledám nové dárky, které budou dělat prarodičům radost. Mezi nejoblíbenější dárky na Babičkářství patří naše vlastní produkty – vzpomínkové knížky „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“, knížka „Babičce s láskou“ a „Nejmilejší kalendář pro babičku a dědu“, originální hra „Jak to tenkrát bylo?“, ale také nejrůznější zdravotní pomůcky, dárky pro aktivní babičky a dědečky nebo originální dárky.
Když se svých prarodičů zeptáte na to, co potřebují a co by si přáli, často vám řeknou, že nic, že už všechno mají. To, že nic nepotřebují, ale není pravda. I babičky a dědečkové mají svá přání, jen se to často stydí říct.
Nabízíte také nějaké pomůcky, které umožňují i lepší pohyb (cestování) seniorům?
Na Babičkářství najdete různé zdravotní a praktické pomůcky a „vychytávky“ jako je například pomocník pro oblékání a svlékání ponožek nebo protiskluzové návleky na boty, či pomocníky do domácnosti pro ty, kteří mají omezenou motoriku.
Například otvíráky sklenic či pomocník na otáčení klíčů, speciální nůžky a mnoho dalších. V nabídce máme také dárky na trénování mozku a hlavolamy. Nechybí ani retro dárky, například síťovky nebo kovové hračky. Zájemci najdou na Babičkářství i kreativní dárky,například stavebnici pro sestavení krmítka pro ptáčky nebo gurmánské dárky.
U nás na webu píšeme také články s tipy na výlety s dětmi. Myslíte, že je vhodná vaše loňská novinka, tedy desková hra Jak to tenkrát bylo? i s sebou na dovolenou?
Hra „Jak to tenkrát bylo?“ je, podobně jako knížky, opět o vzpomínkách. Ty se však nezapisují, ale zábavnou a hravou formou se vyprávějí. Základem hry jsou retro fotografie, které starší i mladší inspirují k vyprávění příběhů, které zažili. Retro obrázky ukazují mladším hráčům, jaké to dříve bylo, pamětníci si zase s radostí vzpomenou na zážitky z časů minulých. Hra tak vybízí k vyprávění příběhů, zároveň pomáhá trénovat krátkodobou i dlouhodobou paměť.
Každý z nás má určitě ve své rodině známé příběhy, které se vyprávějí opakovaně a už jsme je všichni slyšeli tolikrát. „Jak to tenkrát bylo?“ vás ale díky fotografiím inspiruje k vyprávění, nutí nad příběhy přemýšlet, zamyslet se a zapátrat hluboko v paměti.
Od svých blízkých se tak dozvíte nečekané a úplně neznámé příběhy, které by jinak pravděpodobně zůstaly zapomenuty. Hra je navíc pokaždé jiná a rozhodně neplatí, že ji můžete hrát jen s prarodiči. Hra je pro celou rodinu, kamarády, hraje se na horách, na dovolených, v domovech pro seniory…
Co vás přivedlo k myšlence vašich letošních novinek?
Před čtyřmi lety jsem vytvořila knížky „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“. Měly velký úspěch, a tak jsem na ně navázala hrou „Jak to tenkrát bylo?“, která se lidem opět velmi líbila. Stále tedy přemýšlím o dalších hezkých a smysluplných dárcích pro prarodiče.
A letos máme novinky dokonce tři, ta třetí vyjde v nejbližších dnech 🙂
První novinkou je „Nejmilejší kalendář pro babičku a dědu“. Když se zeptáte své babičky nebo dědečka, co jim udělá největší radost, zajisté vám odpoví, že výtvory jejich vnoučat. Téměř všichni prarodiče navíc používají stolní kalendář a velmi často ho od svých blízkých dostanou také jako dárek. Jak to ale propojit? Jak udělat stolní kalendář, jehož součástí by byly i obrázky vnoučat? Rok má dvaapadesát týdnů a vytvořit tolik obrázků by bylo pro děti velmi obtížné. S kolegy jsme hledali různé cesty, jak takový kalendář udělat – aby prarodičům vyhovoval tak, jak jsou zvyklí a aby do něj mohly děti namalovat vlastní obrázky. Zkoušeli jsme řadu možností, až přišel na svět „Nejmilejší kalendář pro babičku a dědu“. Je to týdenní stolní kalendář, který je speciálně uzpůsoben, aby do něj mohly děti vytvořit 12 obrázků – jeden na každý měsíc. Prarodiče uvidí celý měsíc obrázek před sebou jako nejcennější dárek od svých vnoučat. Zároveň mohou využívat 52 listů s jednotlivými týdny jako u běžného stolního kalendáře. Každý týden navíc obsahuje pranostiku, citát nebo zajímavost, která se k týdnu váže. Jsou zde i malé tipy, jak si prarodiče mohou zpestřit aktuální týden. Ať už sami, nebo s vnoučaty a rodinou.
Kalendář potěší babičku a dědu vždy, když se podívají na obrázek, který pro ně s láskou vytvořila jejich vnoučata a zároveň je pro ně praktickým a užitečným pomocníkem.
Druhou novinkou je knížka „Babičce s láskou“. Tato knížka umožňuje celé rodině poděkovat babičce za její péči a lásku. Zatímco knížky „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“ jsou určené k vyplňování prarodiči, knížku Babičce s láskou naopak vyplňuje celá rodina pro babičku. Knížka „Babičce s láskou“ je milou a krásnou cestou, jak sdělit své babičce, jak moc ji máme rádi, za co všechno si ji vážíme a co pro nás znamená. Stačí, když dokončíte jednoduché předvyplněné věty, které se k babičce vztahují. Například „Vážíme si Tě proto, že…“, „Díky, že jsi nás naučila…“, „Moc jsi nám pomohla…“. Úplně postačí jedno slovo, ale můžete se i rozepsat. Vyplňovat ji může celá rodina, nebo každý člen zvlášť, děti navíc mohou přidat do knížky své obrázky. Babička pak dostane vyplněnou knížku jako krásný dárek plný lásky celé rodiny.
Tou třetí novinkou, která vyjde v polovině listopadu, je „Časosběrná kronika naší rodiny“. Tento dárek je trochu speciální, není totiž určen přímo pro babičky a dědečky, ale pro celé rodiny. Vytvořili jsme ji na základě přání našich zákazníků, kterým taková knížka chyběla. Vznikla proto kronika, která umožňuje jednoduchou formou zapisovat nejdůležitější události v rodině po dobu deseti let a přidat k nim fotografie. Můžete zde zachytit své narozeniny, tradiční rodinné události, rodinné výlety, společné Vánoce nebo mimořádné události jako svatba, narození dítěte či stěhování. Kronika má velký formát 30×30 cm a obsahuje krásné tematické ilustrace, které vás doslova inspirují k zapisování. Každému roku je věnováno čtrnáct stránek, které může rodina průběžně vyplňovat nebo si jednou za rok sednout a doplnit je najednou. Vzpomínky a zážitky tak zůstanou zachovány a celá rodina se bude ke kronice bude s radostí a často vracet.
Knížky a hra se ale využívají i v zařízeních, které o seniory pečují. Mohla byste nám o tom říci více?
Knížka, jako je „Babičko, vyprávěj“ například pomůže babičce dát aktivní náplň, díky ní vzpomíná, prochází staré fotky, s vyplňováním jí často pomáhají její blízcí a zažívají tak společně hezké chvíle. Moje knížky i hra se však – kromě toho, že slouží k předávání vzpomínek v rodině – využívají i při reminiscenčních terapiích v zařízeních nebo domovech seniory. Psaní vzpomínek je samo o sobě terapeutická činnost, hra zase pomáhá trénovat dlouhodobou i krátkodobou paměť a osvědčila se jak při skupinové, tak při individuální terapii. Při testování v několika zařízeních pro seniory jsem si ověřila, jak dobře hra funguje – i do té doby apatičtí klienti se rozpovídali, hra na ně velmi pozitivně působila a bylo vidět, že chtějí pokračovat. Hru také využívají dobrovolníci nadace Krása pomoci při návštěvách svých klientů, kteří s radostí vyprávějí své příběhy a vzpomínají na své mládí a dětství.
Web gastrovylety.cz je věnován celé rodině a není pouze o jídle a cestování. Mohla byste doporučit našim čtenářům nějaký dárek vhodný pro seniory anebo i jiné členy rodiny, který by byl “technickou zajímavostí” a vy jej u vás nabízíte?
Já bych spíše zmínila různé zajímavé a originální dárky – pro dědečky a babičky, kteří rádi vyrazí na výlet, máme kápézetku či skutečné křesadlo, nabízíme krásné dřevěné zápisníky, oblíbený je krokoměr nebo barevné konvičky pro babiččinu zahrádku. Neobvyklou zábavu si lze užít s hlavolamem CUTS senior. Dárků, které nabízíme je velká spousta, a věřím, že si na Babičkářství každý vybere ten správný dárek právě pro svou babičku či svého dědečka.
Prozraďte nám, jestli i vy někdy vezmete své rodiče (předpokládám, že jsou již prarodiči vašich dětí) na výlet, který je třeba spojen i s gastro zážitkem?
Ano, pocházím z velké rodiny a rádi spolu trávíme čas. Dvakrát do roka proto vyjíždíme na společnou zimní a letní dovolenou. V létě společně cestujeme po Čechách, nebo Moravě, nocujeme v penzionu, nebo kempu. Často jsou výlety spojené i s návštěvou míst, kde žili naši předkové, navštívíme tak i pro nás vzdálenější příbuzné. Večer si všichni posedíme, zahrajeme si hry, zazpíváme si a vyprávíme. A nechybí samozřejmě dobré jídlo a pití.
K tématu gastro zážitků bych zároveň bych doplnila i to, že v Babičkářství nabízíme také dárky pro babičky a dědečky gurmány a jsou velmi oblíbené :-).