Tankový den v Lešanech
V sobotu 29. srpna se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční v pořadí již 13. Tankový den.Výjimečným bodem bude představení vojenské historické techniky, kterou nedávno získal Vojenský historický ústav Praha výměnou ze Švédska. Své brány otevře lešanské muzeum v 9.30, program začíná v 10.30. Vstup na akci je zdarma.
Hlavním tématem letošního Tankového dne bude představení nových přírůstků do sbírek vojenského historického muzea, které tato instituce získala letos v červenci prostřednictvím výměny ze Švédska.
Některé ze zbraní, ze sféry těžké automobilové a pásové techniky, se představí přímo v dynamických ukázkách v letos inovované lešanské aréně (je opatřena novou betonovou dráhou). Další část zbraní získaných ze Skandinávie pak bude představena ve statických ukázkách na ploše mezi expozicí protiletadlového dělostřelectva a expozicí děl systému Škoda; tento prostor je poblíž arény.
- Upozorňujeme návštěvníky, aby se do areálu v případě jízdy osobním automobilem vydali s dostatečným časovým předstihem, neboť při parkování před muzeem na volných plochách se tvoří na příjezdových komunikacích kolony a hrozí tedy pozdní příchod.
- Neváhejte proto přijet k areálu již v ranních hodinách a počkat před branami na jejich otevření.
- Případně můžete využití vhodného vlakového spojení. V 8.25 vyjíždí vlak ze stanice Praha – Hlavní nádraží, je v zastávce Krhanice v 9.44, odtud je to k areálu pouze 10 minut pěšky.
K velmi atraktivním by určitě měla patřit bojová ukázka. Bude se týkat letošního sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Ukázka je tematicky koncipována jako střet vojáků americké armády s německými vojáky v období duben 1945. V ukázce Wehrmacht vs. US Army se představí také bojová technika, v tomto případě automobilová technika americké armády i obrněnci německé provenience.
V prezentaci současné bojové techniky se představí například obrněný transportér Pandur, ale také bojové vozidlo ASCOD, automobily Iveco či HMMVW (Humvee) i bezposádkové pozemní vozidlo TAROS.
K vidění budou také dobové tábory klubů vojenské historie: Gardekorps (Wehrmacht), Rota NAZDAR (československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii), 16. obrněná divize (US Army, 2. světová válka), 4th Infarty Division (US Army, současnost).
Součástí Tankového dne bude také křest knihy vojenského historika Vladimíra Franceva Československé zbraně ve světě. K vidění bude ukázka výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie v Chotyni, probíhat bude rovněž vědomostní soutěž. Výherci se budou moci posléze svézt v bojové technice v aréně.
Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren, se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. V současné době ji tvoří více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti.
- Vojenské technické muzeum Lešany: Lešany u Týnce nad Sázavou
- Vstup do muzea je zdarma
- Otevírací doba:
- červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30
- červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30