Výlet za romantikou tajemných soutěsek a Pravčická brána
Národní park České Švýcarsko..
má hodně co nabídnout, my se dnes podíváme na hlavní taháky tohoto parku a také ochutnáme kozí sýr z nedaleké farmy.
Startujeme v Hřensku..
hlavní výchozím bodem jak na Pravčickou bránu tak na soutěsky je malebná obec Hřensko. Osobně jsme vyzkoušely a doporučujeme trasu z Hřenska soutěskami, přes mezní louku s příjemnou zastávkou na ,,sváču” na Mezní louce a následným výstupem na Pravčickou bránu, který je z mezní louky méně náročný, než z Hřenska, jelikož po zdolání prvního kopce už jdete téměř po rovince po hřebenu. Trasu tak zvládnete i s dětmi.
Romantické soutěsky řeky Kamenice
Soutěsky byly po dlouhou dobu těžko přístupné, místo kde končila stezka a dál již jen pokračovaly skály a voda se dlouhá léta říkalo ,,konec světa”. Pokusy proniknout dál považovali zdejší lidé za bláznovství či dokonce za bezbožnost. Teprve koncem 19. století byla Kamenice lépe prozkoumána a zanedlouho sem přišli první turisté. Tomu však předcházela zajímavá příhoda – roku 1877 došlo v hřenské hospodě U Zeleného stromu k odvážné sázce, při níž se pět dobrodruhů rozhodlo, že Kamenici a její soutěsky zdolají na voru. Tři plavidla je skutečně bez větších problémů dopravila od Dolského mlýna až do Hřenska a tak vlastně vznikla tradice využití soutěsek pro turistické účely. O lepší přístupnost soutěsek se v osmdesátých letech 19. století zasloužil majitel zdejšího panství zasloužil kníže Edmund Clary-Aldringen. Pozval sem Italské železniční odborníky a nechal vybudovat chodníčky, můstky, tunely, lávky a jezy které dotvářejí romantiku tohoto místa dodnes.
Edmundova soutěska..
z Hřenska se vydejte, příjemnou pěšinkou na cestu mezi stěnami Edmundovy či Tiché soutěsky, jak je také nazývána. Kaňon říčky Kamenice lemují majestátně vyhlížející, místy až stometrové skalní bloky. Asi čtyřkilometrovou cestu, končící u mezního můstku, zdoláte za pomoci několika tunelů, které jen dokreslují romantiku tohoto místa. V částech kde se skály svažují kolmo do vody, si odpočinete na asi kilometrové plavbě, za veselého vyprávění místních převozníků. Z loďky pozdravíte vodníka a pokocháte se nečekaným vodopádem. Hlavně nezapomeňte protijedoucí loďky pozdravit, správným vodáckým Ahóóój…
Po vylodění už je to jen kousek k meznímu můstku odkud je možné pokračovat dál do Divoké soutěsky nebo vystoupit po schodech do Mezné.
Divoká soutěska..
V tomto hlubokém asi 2 kilometry dlouhém skalnatém kaňonu, zdoláte na loďce úsek dlouhý 450m. I v této soutěsce naleznete působivé přírodní scenérie a krásnou, nedotčenou přírodu. Soutěska končí u soutoku s potůčkem vytékajícím z boční rokle, kterou lze vyjít na Mezní Louku.
Soutěsky
jsou otevřeny do neděle 2.11.2014, provoz je obnoven na Velikonoce tj. 3.4.2015
Zpátky do civilizace..
z poklidu čisté přírody Národního parku se rázem ocitnete na Mezní louce, tedy spíše na parkovišti obklopeném hotely a restauracemi, suvenýry… a tak se zde před výstupem na Pravčickou bránu můžete osvěžit, doplnit síly a nebo se vrátit autobusem zpět do Hřenska, což by ale byla opravdu škoda, jelikož Pravčická brána a cesta k ní plná úchvatných výhledů stojí opravdu za to.
Hurá na Pravčickou..
z Mezní louky se vydejte ,,po červené” takzvanou Gabrielinou stezkou, která Vás po 6,5 kilometrové cestě lesem přivede až k Pravčické bráně. Počáteční prudkém stoupání brzy nahradí cesta po hřebenu, kde Vám místy hustý les rozevře nádherný výhled do krajiny. Romantický opar nad lesy a kopci pod vámi, nádherná čistá příroda Vás na moment nechá zapomenout, že nejste ve skutečném Švýcarsku.
Sokolí hnízdo..
Ještě než se Vám otevře výhled na Pravčickou bránu, naskytne se Vám pohled na lovecký zámeček v Alpském stylu, nazývaný Sokolí hnízdo z roku 1881k Sokolí hnízdo. Vybudován byl r.1881 na místě chatrče z dubové kůry, která sloužila jako výčep. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů. Dnes se v prvním patře nachází galérie fotografií Juliuse Puflera V přízemí se dochovala stylová restaurace.
Za zámečkem je vstup do areálu ze kterého se rozbíhají stesky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, jak na samotnou bránu, tak na úchvatné okolí plné kopců a kopečků Českého Švýcarska.
Pravčické brána
Otvírací doba
duben-říjen denně 10:00-18:00 listopad-březen pá, so, ne 10:00-16:00
26.12.2013 – 1.1.2014 denně 10:00-16:00
Vstupné: 75,- Kč, děti 25,-Kč
Zpátky do civilizace II..
Zpět do civilizace stačí ,,seběhnout” přibližně 2,5 kilometrový kopeček k rozcestí zvané tři prameny, kde se nachází zastávka autobusu jak do Hřenska tak na Mezní louku. No a pokud Vám nic nepojede, do Hřenska už to je po silnici jen 1,5 Km.
Zážitky na farmě..
Nedaleko Hřenska naleznete v malé obci Horní podluží, kozí farmu Žofín manželů Dvořákových. Děti určitě nadchne spousta zvířátek na farmě a vy si pochutnáte na vynikajícím, čerstvém sýru. Více se o farmě dozvíte z našeho článku zde.
Tak se vydejte na výlet, České Švýcarsko stojí určitě za to!
Zbyněk Metelka