Výlet na zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Na úpatí Českomoravské vrchoviny..
mezi Moravskými Budějovicemi a Třebíčí se nalézá obec Jaroměřice nad Rokytnou jehož dominantu tvoří stejnojmenný barokní zámek s chrámem svaté Markéty. Při příjezdu do města jistě tuto významnou stavbu neminete, zaparkovat se dá vcelku bez problémů přímo na náměstí, které sousedí se zámkem. Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil Jaroměřické panství, Questenberků v letech 1700 – 1737.
Dva návštěvnické okruhy, chrám a půda plná hraček..
to vše si můžete na zámku prohlédnout. První okruh nabízí prohlídku hraběcích apartmánů, který zahrnuje například sál předků, hudební salónky, obrazárnu nebo třeba čínský kabinet. Druhý okruh Vám poodhalí zákulisí zdejších kuchyní a hostinské pokoje. Prohlídka prvního okruhu Vám zabere 45 minut, druhého potom 25 minut. S průvodcem také během třiceti-minutové prohlídky zhlédnete interiéry chrámu svaté Markéty. Děti a nejenom je, jistě zaujme výstava s kouzelným názvem hračky z půdy. Výstava starožitných hraček je volně přístupná, bez průvodce a čekání na prohlídku. Můžete vidět starožitné panenky včetně jejich cestovních kufříků a veškerého vybavení na cesty, plyšové medvědy, kočárky, pokojíčky, kuchyňky, parní stroje, stavebnice, vláčky a další. Celkem shlédnete takřka 200 exponátů.
Zahrada plná krásných zákoutí..
lákajících k posezení na lavičce, k procházkám kolem vody, která nabízí nesčetné romantické pohledy na zámecký komplex s chrámem. Pohled na nádherně udržované záhony, upravená stromořadí a kachny poklidně si plující po hladině říčky Rokytná, je skutečným balzámem pro duši.Zahrady jsou volně přístupné a rozhodně stojí za návštěvu.
Provozní doba zámku:
Měsíc | Provozní doba | Poslední prohlídka |
duben, říjen * | 9:00 – 16:00 | 15:00 |
květen, červen, září | 9:00 – 17:00 | 16:00 |
červenec, srpen | 9:00 – 18:00 | 17:00 |
* Otevřeno je jen o sobotách, nedělích a státních svátcích, úterý – pátek pouze pro předem objednané a potrzené skupiny, s minimálním počtem 25 osob.
A kam v okolí na výlet..
určitě Vás zaujme vinařská obec Pavlov s krásnými výhledy na vodní nádrž Nové mlýny, vinařskou stezkou, nespočtem míst nabízejících košt dobrého moravského vínečka, slivovice, meruňkovice, ořechovice… zvláště v době vinobraní Pavlov nabízí nevšední zážitek, ze kterého Vás ale ráno může pěkně bolet hlava. Ale ne proto, že by zdejší víno nebylo kvalitní, právě naopak, je tak dobré že ho nebudete chtít přestat ochutnávat 🙂 A protože budete na Pálavě tak musíte ochutnat stejnojmennou odrůdu která vznikla křížením druhů Tramín červený a Müller Thurgau. Odrůda byla vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou který s jejím šlechtěním začal již v roce 1953.
Dívčí hrady..
Nad obcí Pavlov se klene vrch Děvín, nejvýšší vrchol Pálavy (554,5m) s zříceninou gotického hradu Děvičky, nebo také nazývaná Dívčí hrady. Z této dominanty vrchu Děvín lze za jasných až k Alpským vrcholům a k táhlému obrysu Malých Karpat na Slovensku.
Milovníky vodních sportů,rybaření nadchne rekreační středisko v oblasti Vodní nádrže Nové mlýny. Hlavním centrem zde jsou Pasohlávky. Nachází se zde i jeden z nejmodernějších akvaparků.
Fotogalerie