Výročí, které stojí za pozornost
Události, jejichž jubileum se počítá na stovky let, těch je řada. Avšak výročí, přesahující mez tisícovky let, ta jsou výjimečné a stojí se u nich pozastavit, docenit je a popř. je patříčně oslavit. Takovým výročím se letos může pochlubit obec Tetín v okrese Beroun jihozápadně od Prahy. Jde o 1100 let od vraždy sv. Ludmily, babičky sv. Václava. Časem se Tetín stal jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Česku. Berounsko však je navíc velmi oblíbeným regionem i pro turisty. O to více se bezpochyby bude v letošním výročním roce těšit zájmu návštěvníků. Co vše je zde múže oslovit?
Berounsko – turisticky atraktivní kraj
Ano, zmíněné širší okolí dějiště smrti sv. Ludmily lze ztotožnit s názvem Berounsko. Svým návštěvníkům nabízí bohatý výběr možností – co objevovat, kde se poučit, kde si odpočinout, kde si zasportovat, kde se pobavit a konečně i kde se dobře občerstvit, popřípadě ubytovat. Region podél řeky Berounky je plný přírodních krás i kulturně historických památek, z nichž některé patří k nejvýznamnějším nejen ve Středočeském kraji, ale v celé České republice. Na své si tu přijdou příznivci pěší turistiky, cyklisté, vodáci, milovníci historie i obdivovatelé historické a lidové architektury. Přijíždějí i objevovat hluboké křivoklátské hvozdy, známá i skrytá zákoutí Českého krasu, taje Koněpruských jeskyň, romantický vápencový lom Velká Amerika nebo mimořádně fotogenická přírodní zákoutí, zvaná Skryjská jezírka. Hrady Karlštejn a Křivoklát zná jistě již od dětských let každý a pohled na jejich odstrašující věže a mohutné hradby si mnozí nesou trvale jako nezapomenutelnou vzpomínku..
Ke startu nejvhodnější – sám Beroun
Okresní město je totiž nejlépe dopravně dosažitelné – leží na dálnici D5, tedy lze přijet vlastním autem či autobusem. Beroun je i železniční stanicí a dosáhne sem i dopravní systém hl. města Prahyi. Dnes okresní město vyrostlo z obchodní osady, ležící u brodu na Berounce, poblíž soutoku s Litavkou, na frekventované stezce, propojující Prahu, Plzeň a Norimberk. První písemná zmínka je z roku 1265. Městské jádro je dnes památkovou zónou. Mezi zdejší přední pozoruhodnosti se řadí měšťanské domy kolem Husova náměstí, zbytky městských hradeb se třemi branami, radnice, kostel. sv. Jakuba. Zejména pro rodiny s dětmi je atraktivní Medvědárium a celkovou představu o městě a okolí umožňuje rozhledna na Městské hoře. Určitě nevynecháme ani Muzeum Českého krasu. Beroun je východiskem do chráněné krajinné oblasti Český kras, můžeme tedy očekávat zážitky i zcela ojedinělé… .
Zastávka pro pěší, cyklisty i vodáky – Srbsko
…a nejen pro ně: za první republiky by se dalo konstatovat – nádherná, typická lokalita pro „lufťáky“, jak se tehdy říkalo tzv. letním hostům, kteří o prázdninách či o dovolené vyhledávali útulné venkovské ubytování, kde šlo především o čistý vzduch a poctivou selskou stravu. Na obou březích Berounky se rozkládá nepříliš rozlehlé údolí, lemované lesními svahy a prokvetlé venkovskými usedlostmi. Mezi nimi vyniká na samém břehu řeky, pár metrů od mostu, spojujícího oba břehy obce, hotel U Berounky. Rodinný podnik s letitou tradicí, útulnými dvoulůžkovými pokoji, s možností přistýlky. Rodinná atmosféra panuje i v jeho restauraci s terasou, s vyhlídkou na břeh, kde se pohybují přijíždějící a odjíždějící vodáci. Inu – jako za starých časů… Díky železniční zastávce tu často začínají nebo končí toulky krajem – např. k Bubovickým vodopádům, do některého z bývalých vápencových lomů, do údolí Koda nebo na Tetín. Kvůli častým povodním byl most, spojující centrum obce na jednom břehu s železniční zastávkou na trati Praha – Beroun – Plzeň na břehu protějším, vybudován až v roce 1958. V okolí lze objevit několik horolezeckých terénů. V blízkém lomu Alcazar, pod svahem někdejšího pravěkého hradiště Kozel, najdeme dětské hřiště a horolezecký park – první sportoviště svého druhu v Česku.
Poutní místa – chlouba regionu
Svatý Jan pod Skalou tvoří dechberoucí scenérii cca 5 km od Berouna a 10 km od Karlštejna. Přijet sem lze autem, popř. autobusem z Prahy – Zličína. Samozřejmě možno dorazit také pěšky, či na kole. Oč tu jde? Na místě prý žil již v 9. století první poustevník v našich zemích, sv. Ivan. Byl místními považován za prvního svatého – ještě před sv. Václavem a sv. Ludmilou. Byť k jeho osobě neexistuje mnoho pramenů, z kosterních pozůstatků v jeskyni, dodnes zvané Jeskyně sv. Ivana, vyplývá, že se jednalo o muže a stáří jeho kostí činí něco kolem 1000 let. Z nálezu je prokazatelné, že se živil vegetariánskou stravou a většinu svého života pobýval ve vlhkém prostředí – tomu odpovídá prostředí jeskyně. Na místě stojí kostel Narození svatého Jana Křtitele. Uprostřed kostela ve stylu raného baroka je náhrobek, věnovaný sv. Ivanovi. Sem byly uloženy i ostatky světce. Vedle kostela vyvěrá léčivý pramen, nazvaný – jak jinak – pramen svatého Ivana. Kostel sousedí s benediktinským klášterem, počátkem 19. století přeměněným na zámek šlechtické rodiny Bergerů. Po osm let (1904 – 1912) byl zámek obohacen o Svatojánské lázně. Mezi lety 1914 – 1942 zde působil katolický školský ústav. V padesátých letech sloužil jako tábor nucených prací pro oběti komunistů. Po využití jako věznice zde bylo tajné školicí středisko příslušníků STB. Restituce po revoluci vrátila objekt církvi a je zde církevní škola pedagogického zaměření. V obci rozhodně stojí za pozornost i Svatojánské muzeum, zřízené péčí Svatojánské společnosti – stálá expozice dokumentující život a historii obce. Za zhlédnutí ještě jistě stojí výstavná neogotická kaple z poloviny 19. století na zdejším hřbitově a kaple Povýšení sv. Kříže na místě, kde se podle legendy poustevníku Ivanovi zjevil sv. Jan Křtitel a předal mu kříž.
Tetín – letos na Berounsku cíl č.1
Jak v úvodu řečeno, letošní jedenáctisté výročí vraždy sv. Ludmily činí z dějiště tohoto činu návštěvnický cíl prvořadého významu. Obec leží cca 2 kilometry východně od Berouna nad řekou Berounkou. Má dvě části – Tetín a Koda. Počet obyvatel se blíží devíti stovkám. Proslula především jako početně navštěvované poutní místo. Historicky patří k nejstarším vesnicím České republiky, osídlení bylo zaznamenáno už v paleolitu. Založení Tetína je v pověstech spojováno s Krokovou dcerou Tetou. Počátkem 10. století zde byl dřevěný knížecí dvorec, vdovské sídlo kněžny Ludmily. Ta zde byla v noci z 15. na 16. září 921 na příkaz snachy Drahomíry zavražděna. Podle legendy byla neprodleně po skutku pohřbena na starém hřbitově u kostela sv. Jana Nepomuckého. Roku 925, kdy na knížecí stolec usedl sv. Václav – její vnuk, nechal její ostatky převézt a pohřbít v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Byť je následující historie Tetína pestrá a zajímavá, svým významem nikdy nezastínila legendu sv. Ludmily. Letos, v roce výrazného výročí, se uskuteční Národní Svatoludmilská pouť v pátek 17. září. Již v těchto dnech mohou návštěvníci sledovat, jak se obec důkladně připravuje. Dokončuje se osvěžující vodní nádrž, rekonstruují ulice a chodníky, vše tak, aby pouť proběhla v co nejdůstojnějším prostředí. Tak tedy – sv. Ludmila nás zve – ne-li přímo 17. září, pak kdykoli v roce se vydejme na Berounsko, které se nám odmění skvělými zážitky jak v přírodě, tak při návštěvě památek, či významných dnů a akcí.
Miroslav Navara