Za zážitky bez hranic do údolí Brixental
Region, zvaný též Kitzbühelské Alpy, patří mezi nejvyhledávanější destinace v celém Rakousku. Leží ve východním cípu Tyrolska – není to tedy pro nás úplně nejblíž, avšak zdejší šíře celoroční nabídky odpočinku, zábavy, sportů a k tomu příslušné palety služeb z něj činí mimořádně lákavý cíl. Přijet můžeme v zimě s lyžemi, snowboardovými prkny, na sáně, sněžnice, či jen s dobrým zimním trekovým obutím, v létě pak s horskými koly, golfovými bagy, tenisovými raketami, či jiným sportovním vybavením, nebo opět jen s vhodnou obuví na túry. Vše tu má svůj prostor, připravený, spolehlivě udržovaný, ošetřený i co do bezpečnosti.
Pro každou nadcházející sezonu bývá navíc zpravidla připravena řada novinek a vylepšení, jak pro náročné i rekreační sportovce, tak i ostatní návštěvníky. Z posledních zimních novinek se osvědčil např. modernizovaný naváděcí systém na sjezdovkách – přehlednější, oproštěný od reklam. Za nejlepší denní cenu se lyžovalo s využitím tzv. on-line slevy – čím dříve pořízené, tím výhodnější. Celá škála cenových balíčků potěšila rodiny, či zájemce o zvláštní akce, jako např. Ladie´s Day, Men´s Day, nebo 60+ Skitag. Speciální zlevňující nabídky uvedly rovněž jednotlivé lokality, jako je Horn, Gaisberg, Ganslern, Wagstätt a BichlAlm. Celý areál byl v posledních letech výrazně modernizován – expresní šesti až osmimístné sedačky, které nenechají vzniknout fronty čekajících, jsou zpravidla vybaveny bublinou a vyhřívanými sedáky. Orientaci lyžařů velmi účelně usnadňují velkoplošné obrazovky u stanic lanovek s aktuálními informacemi a mapou. Orientační mapy a směrovky výrazně podporují snadný pohyb po sjezdovkách také umístěním na všech jejich křižovatkách.
Široký výběr možností zaujme hosty s náročnějšími, popř. specializovanými požadavky. Najdou tu terény pro skialpinismus, pro zážitkové zimní túry, výlety „cross country“ na sněžnicích, ale i 3,3 km dlouhou dráhu pro zábavu na saních. Na svazích nechybějí ani značené pěší zimní treky. Při nich lákají zastávky ve stylových horských usedlostech s lokálním občerstvením a možností vypůjčit si sáně k cestě zpět do údolí. Velmi atraktivní je tzv. „ledová romantika“ – vesnice nazvaná Alpeniglu. Je dostupná kabinovou lanovkou Hochbrixen a poskytuje romantiku, luxus i dobrodružství. Můžeme si tu dát chladný drink v ledovém baru, prohlédnout si ledové rytiny, popř. za doprovodu průvodce se seznámit se zákulisím… Šéf AG Bergbahnen Kitzbühel Christian Wörister zdůrazňuje, že sezona v tomto středisku je vždy vedena nejen snahou zajistit uspokojivé tržby, ale stejnou měrou i respektem k udržitelnosti, ekologii a nově – s ohledem na vývoj energetické situace – také se zřetelem k ekonomickému provozu všech zařízení. Dostatek ubytovacích kapacit všech typů, bohatá infrastruktura pro volný čas návštěvníků, nabídka maximálně vycházející vstříc zájmům hostů (až po takové detaily, jako jsou trasy pro vozíčkáře, či trekové okruhy pro dospělé i děti v doprovodu rodičů se zastávkami k soutěžnímu plnění různých úkolů, jako vrh kroužků na cíl, lukostřelba atd.), opravňují k optimismu co do úspěšnosti doznívající zimní sezony.
Novinkou je i záměr přivést hosty blíž k domácím obyvatelům, k jejich způsobu života, zvykům, kultuře, gastronomii a pohostinnosti. Podstatou tohoto úsilí je staletí trvající bohatá historie regionu, odrážející předpoklady, kterými kraj odedávna disponoval. V roce 1893 zdejší usedlík Franz Reisch jako první sjel na lyžích z Kizbüheler Hornu dolů do údolí. O 35 let později, roku 1928 byla založena akciová společnost Bergbahn AG Kitzbühel. Dalších dvacet let nato byla zprovozněna lanová dráha na Hahnenkamm, dnes jedno z nejproslulejších zimních středisek světa se závodníky nejrespektovanější sjezdovkou v seriálu Mistrovství světa. V roce 1955 k ní přibyly Hornbahn I + II a lanovka na Horngipfel. Následovala léta územního rozšiřování skiareálu, modernizace všech zařízení, zahájení umělého zasněžování a budování mnoha doplňujících investic, jako např. proměny bývalého Kurhausu na Aquarena Spa Centre, plný vodní zábavy a rekreačních a regeneračních kapacit. Tolik historie zimních sportů. Životní způsob místních obyvatel se však samozřejmě utvářel mnohá staletí před tím a bezpochyby stojí za poznání.
Historii regionu začali psát v období mezi 11. a 8. stoletím před n. l. Ilyrové, kteří tu dobývali měděnou rudu. Cca roku 15 př. n. l. dorazily přes Alpy voje římského císaře Augusta, jež tu založily nové provincie. Po rozpadu západořímské říše se na tomto území kolem roku 800 n. l. usídlil germánský kmen Bavorů, který si vydobyl prostor mýcením lesních porostů. Název Chizbuhel se poprvé objevil ve 12. století, v dokumentech kláštera v Chiemsee. (Chizzo v bavorštině znamená klan, Bichl (Bühel) charakterizuje umístění osady na svazích). Součástí Horního Bavorska se osada stala v roce 1255. O necelých dvacet ket později jí vévoda Ludvík II. Bavorský udělil městská práva. Ochranu nově vzniklého města záhy zajistily masivní hradby. Na dlouhá staletí se město stalo obchodní křižovatkou a utěšeně vzkvétalo, m. j. i díky tomu, že sem nikdy nedosáhla válka. Dlouhé bezpečné období bylo důvodem, proč byly hradby sníženy a přímo na nich byly postaveny nové domy. Po sňatku Markéty, zvané Pyskatá, s bavorským vévodou Ludvíkem V. přešel Kitzbühel v roce 1342 k ůzemí Tyrol. Naopak v rámci míru v Schärdingu v roce 1369 byl opět navrácen Bavorsku. V červnu 1504 se město znovu vrátilo k Tyrolsku, když jej Maxmilián I. Habsburský obsadil spolu s Kufsteinem. Později jej zastavil a město se na sklonku 16. století dostalo pod správu hrabat z Lambergu. Konečně v květnu 1840 se dostalo oficiálně pod rakouskou správu. Válečné události 18. a 19. století se města nijak výrazně nedotkly, přestože někteří obyvatelé byli účastni v tyrolském povstání proti Napoleonovi. Kitzbühel pak ještě jednou spadl pod bavorskou správu, a to po uzavření Prešpurského míru. Po pádu Napoleona a Vídeňském kongresu se znovu vrátil k Tyrolsku. Jakmile císař František Josef I. dokončil scelení své říše, byla r. 1875 dobudována železniční trať mezi Salcburskem a Tyrolskem. Tak vznikly předpoklady pro pokračující obchodní a průmyslový rozvoj města. Během první i druhé světové války ležel Kitzbühel opět stranou od následků válečného běsnění. Od druhé poloviny min. století až dodnes se tedy těšil nepřerušenému rozvoji, byť se střídavou intenzitou v závislosti na ekonomických podmínkách. Dnes patří k nejznámějším mezinárodním – turistickým a sportovním střediskům.
Brixental, zahrnující kromě Kitzbühelu i Kirchberg, Brixen im Thale, Westendorf, Hopfgarten a Wildschönau, disponuje nepřeberným množstvím ubytovacích kapacit všech typů a cenových úrovní. Sjezdovky hory Hahnenkamm každoročně hostí závody světového poháru v alpském lyžování. V létě se areál proměňuje v ráj golfistů – v okolí města jsou dvě osmnáctijamková a dvě devítijamková hřiště. Rok co rok se tu odehrává jeden z tenisových turnajů ATP Generali Open. Od konce osmdesátých let min. století se v okolí města jezdí Kitzbüheler Alpenrallye, závod historických automobilů. Nechybí ani hustá síť turistických tras a horských stezek v celkové délce přes 500 km. Ty nás zavedou např. na Hahnenkamm, Kitzbüheler Horn, nebo ke břehům Schwarzsee, kde čeká letní bonus – možnost koupání. Představitelé areálu, oceněného jako „nejlepší lyžařský resort roku 2023“, zvolna rozjíždějí už i letní sezonu 2024. „Změny klimatu nás motivují, abychom letní aktivity od května do listopadu rozšířili z dosavadních deseti na dvacet procent ročního úhrnu. Loňské léto bylo úspěšné, investovali jsme víc než milion eur a nabízíme na 30 kilometrů bike trailů. Další se staví na Streifu, měl by být dokončen v roce 2025. Rok na to chceme získat i světový pohár horských kol ve sjezdu,“ plánuje Christian Wörister. Suma zážitků z pobytu na zdejších svazích tak bude obohacena o řadu dalších, trvalých vzpomínek. Navíc – destinace se vyznačuje slovy těžko popsatelným, originálním geniem loci…
Miroslav Navara