Zámek Loučeň se hlásí k Bedřichu Smetanovi

Zámek Loučeň se připojí k oslavám 200. výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Během března se v jeho interiérech budou konat speciální prohlídky k tomuto výročí. Znít tu budou tóny z Cyklu symfonických básní Má vlast, například Vltava nebo Vyšehrad, či z opery Prodaná nevěsta. Připomenou odkaz rodiny Thurn-Taxisů, původních majitelů loučeňsko-dobrovického panství a významných mecenášů Bedřicha Smetany. V Jabkenicích nedaleko Loučeně strávil Smetana posledních téměř deset let svého života a zdejší knížecí myslivna se stala místem, kde pobýval a tvořil nejdéle, od roku 1874 do roku 1884. „Smetanový březen“ na Zámku Loučeň se uskuteční ve dnech 2. až 24. března. Tematické prohlídky budou vypsány třikrát denně o víkendech.
„S rodinou Thurn-Taxisů pojily Bedřicha Smetanu přátelské vztahy již před jabkenickým pobytem. Jeho největším příznivcem byl kníže Alexandr Thurn-Taxis, hudebně nadaný a společensky angažovaný nejstarší syn loučeňského knížete Hugo Maxmilána. Právě Alexandrovi věnoval v roce 1881 Smetana dvě dueta pro housle a piano „Z domoviny“, a dle dochovaných pramenů je také spolu hrávali v hudebním salonu loučeňského zámku. Návštěvy skladatele na zámku pamatuje také dochované klavírní křídlo. Bude součástí tematických prohlídek, věnovaných životu a dílu Bedřicha Smetany,“ komentuje Ing. Kateřina Šrámková, majitelka loučenského zámku.

Smetanový březen na našem zámku bude příležitostí poznat Smetanu jako gentlemana, společensky uznávaného umělce, milovníka přírody, lovu a také gurmána, uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň. „I když byl závěr Smetanova života poznamenán nemocemi, na zdejším panství vytvořil mistrovská díla.  Výročí 200 let od jeho narození je pro nás impulzem, abychom návštěvníkům umožnili nahlédnout do společnosti a prostředí, kde vznikala vrcholná díla klasické české hudby období romantismu a připomněli roli šlechtických kruhů jako mecenášů umění,“ dodává Vratislav Zákoutský.

Prohlídky během „Smetanového března“ přiblíží návštěvníkům dny, kdy Smetana chodíval z jabkenické myslivny na loučeňský zámek hrát. Budou provázeny živě interpretovanou hudbou Bedřicha Smetany v hudebním salonku. Mistr byl vyhlášeným pianistou a jeho komorní koncerty na zámku byly hudebními svátky. Návštěvníci se v doprovodu kostýmovaného průvodce podívají do společenských zámeckých komnat, seznámí se s místy, která měl Smetana na zdejším panství rád, a připomenou si díla, která na panství vznikla. Při prohlídkách zazní několik ukázek ze Smetanovy tvorby. Prohlídky jsou určeny nejen dospělým, ale i zvídavým dětem, které se tak s Mistrem a jeho tvorbou seznámí jinak než ve školních lavicích. 

Poslední léta života Bedřicha Smetany jsou spojována s jabkenickou myslivnou, kde tento velikán české hudby žil se svojí dcerou a zetěm, knížecím nadlesním Josefem Schwarzem. Myslivna se nacházela na panství Thurn-Taxisů a majitelé, Hugo Maxmilián a jeho syn Alexandr Jan Vincenc, byli významnými mecenáši během tamního Mistrova pobytu. Před pobytem v Jabkenicích zdejší kraj mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví zaujal Smetanu již dříve.

Na oslavu výročí Bedřicha Smetany se v tuto chvíli připravuje i sklárna Koulier na Chrudimsku. Jde o sesterskou firmu zámku Loučeň. Ve výrobě jsou tu již nyní ručně vyráběné a foukané ozdoby s motivem velkého skladatele. Jde o poměrně náročný proces, který trvá dva dny. Sklárnu v obci Oflenda lze navštívit kdykoli během roku a prohlédnout si provoz, případně zkusit zdobení na tvůrčích dílnách pro hosty pod vedením profesionálů.. Je to trvalý zážitek a ocenění práce českých sklářů, foukačů a malířů ozdob. Návštěvníci zde uvidí nejen ozdoby k výročí, ale i řadu vánočních i jiných dekorací.

Miroslav Navara/TZ

Líbil se Vám náš článek?