Znovuzrození pražského klubu Zanzibar

Bar Zanzibar v PrazeNápad založit klub Zanzibar se vynořil těsně po “sametové”, v partě pěti mladíků na Kladně. Pod touto ochrannou známkou před tím už podnikali – dováželi do Česka produkty francouzské značky Monin. Roku 1995 otevřeli první Zanzibar v Kladně a rok na to druhý, v Praze na Malé Straně. V té době byl ten malostranský jedním z prvních pražských cocktailbarů a – oblíben pražskou smetánkou i galerkou – nesmazatelně vstoupil do historie pražské klubové scény. Neméně významně však přispěl i k rozvoji barmanského řemesla na českém území. Vytrénoval řadu špičkových barmanů a rozšířil kolem sebe ovzduší přátelské atmosféry, nezapomenutelných párty a špičkového servisu. Následkem rozmanitých okolností však Malou Stranu v roce 2013 přerostl a opustil. Původní Zanzibar z roku 1996 byl zavřen krátce po prohibici  (v rámci aféry s metanolem) a od té doby hledal šéfbarman Martin Lukavský místo, kde by mohl znovu ožít. Nové prostory se podařilo najít až díky dvěma investorům, Pavlu Matouškovi a Janu Fialovi, kteří měli původní Zanzibar rádi a stáli o to legendu oživit. V těchto dnech se pro své příznivce znovu nadechl na adrese Anglická 47/7, Praha 2. Nešetří sebedůvěrou a charakterizuje se vyšší kvalitou a osobitějším prostředím, než kdy dříve. Na novou adresu si přináší i někdejší nadšení pro barmanské řemeslo i originální atmosféru.

interiér baru Zanzibar PrahaInteriér nového Zanzibaru navrhoval filmový architekt Zdeněk Flemming. Zadání bylo tradiční: inspirovat se Afrikou, ale zůstat moderním, příjemným prostorem. „Používáme moderním způsobem různé africké motivy. Kovářského mistra Miroslava Liederhause jsme požádali, aby vykoval světla, připomínající hnízda ptáků, či atraktivní kovaná zrcadla a  další prvky interiérů,“ říká šéfbarman. Chlubí se i akustikou baru a jeho ozvučením, o které se postaral Ondřej Chutný ze studia Adam Bernau Design. Rekonstrukce baru trvala téměř rok a půl, ale výsledek plně uspokojuje. Nový Zanzibar představuje hlavní místnost s barem, menší – tzv. “divadýlko” s podiem pro budoucí komorní vystoupení či stand-up comedy a oddělený víceúčelový salonek. Celková kapacita činí 220 míst. Útulnost prostředí podtrhují stěny a klenuté stropy z očištěných cihel.

Co svým hostům Zanzibar nabídne? V novém koktejlovém lístku nechybějí oblíbené drinky, které byly spojeny s původním malostranským Zanzibarem, jako např. „Klín zrzky“. Většina nabídky pak je postavena na recepturách klasických koktejlů a autorských drincích současných barmanů. Že si v Zanzibaru umějí i hrát, naznačuje třeba servis některých drinků – například k Bloody Mary hosté dostanou látkovou woodoo figurku a špendlík… Z destilátů v nabídce zatím převládají rumy a whisky, den po dni však utěšeně přibývá i ginů.

Nový Zanzibar svou polohou cca 5 minut od Václavského náměstí se nabízí k návštěvě při jakékoli příležitosti. Lze sem zapadnout na kratší osvěžení, na celovečerní posezení, na rande, či na některý z budoucích programů. Návštěva tady může být navíc i příjemným zakončením turistické toulky českou metropolí. Tím spíše, že koncept baru nám může poskytnout další originální zážitek, na jaký se nezapomíná…

Miroslav Navara

 

 

Líbil se Vám náš článek?